Ако никој не зборува за скриени нешта

Издавач: Издавачки центар ТРИ

Година на издавање: 2012

Димензии: 140X205

Нема на залиха

Краток опис

На една улица во еден град на северот во Англија сосема обични луѓе прават сосема нормални нешта – децата играат крикет се бојадисуваат рамки на прозорци се расправаат двојки студенти се пакуваат а безимени луѓе поминуваат еден покрај друг како секој друг ден вплеткувајќи се меѓутоа никогаш не поврзувајќи се вистински. Но една ужасна случка го потресува мирот на летната вечер и сведоците на случката повеќе никогаш нема да останат исти. Иако во сенка на голема несреќа внимателната проза на Мекгрегор е интензивна и восхитува со својата хипнотизерска моќ.

„Изобилува со проза како и со поезија... прекрасен роман, неочекуван, шокантен, потресувачки“. Тајмс

„Ова е воодушевувачки ракопис, придушен со восхит како во евоцираните нешта така и во јазикот што може да ги пресоздаде... Уверливоста на Мекгрегор ќе го однесе далеку“. ДЛС

„Мојата книга на годината. Магичен, фасцинантен, длабок роман“. Меги О’Фарел

jon-mcgregor

Џон Мегрегор

Џон Мегрегор е роден во Бермуда во 1976 година. Израснал во Норфолк, а сега живее во Нотингем. 

Ако никој не зборува за исклучителни нешта е негов прв роман, за кој беше номиниран з...

Види повеќе

Коментари и оценки

Дадете ваше мислење
Само регистрирани купувачи можат да дадат мислење. Ве молиме најавете се или регистрирајте профил