Лекции по хемија

Издавач: Издавачки центар ТРИ

ISBN: 9786082309071

Број на страници: 388

Димензии: 21cm

Корица: softcover

На залиха
As low as 500  ден.
На залиха
На залиха

Краток опис

Кога лекциите по хемија се лекции за животот

Хемичарката Елизабет Зот не е обична жена. Таа не е само убава туку е и исклучително умна, талентирана и без влакна на јазикот – неприфатлива комбинација во машкиот свет на 60-тите години, кога од жената се очекува да биде мајка и домаќинка.

Дури и нејзините колеги од истражувачкиот институт „Хејстингс“ ѝ го оспоруваат талентот и го користат за сопствен престиж. Само еден од нив е поинаков – осамениот Калвин Еванс, блескав хемичар кој се вљубува во Елизабет токму заради нејзиниот остар ум. Заемната привлечност е неоспорна –вистинска хемиска реакција.

Елизабет Зот во оваа возбудлива приказна ќе нè насмее и ќе нè расплаче, но и ќе нè охрабри да сфатиме дека ништо не е невозможно.

„Искрив и возбудлив, длабок и забавен, со ликови што лесно ќе ги засакате.“

Сандеј тајмс

bonnie-garmus

Бони Гармус

Бони Гармус е родена во 1957 година, во Калифорнија. Студирала англиска литература на Калифорнискиот универзитет во Санта Круз. По дипломирањето долго време работела како уредник во издавачка куќа. ...

Види повеќе

Коментари и оценки

Дадете ваше мислење
Само регистрирани купувачи можат да дадат мислење. Ве молиме најавете се или регистрирајте профил