Манастир Фуентерабија

Издавач: Издавачки центар ТРИ

ISBN: 978-608-230-510-3

Година на издавање: 2017

Димензии: 140/205

На залиха
As low as 199  ден.
На залиха
На залиха

Краток опис

Добитник на наградата „Стале Попов“ за најдобро прозно дело објавено во 2017 година

По многу години во манастир, Тој се размонашува. Заминува во Фуентерабија. И Таа е дојденка таму.Во сè се разликуваат. Заедничка им е само длабоката вманастиреност во самите себе. Преку неа се препознаваат крај Океанот.  

Што сè нема  внатре, во ќелиите на нивните, нашите сопствени манастири, во зборовите, во молкот. Залуден ли е вечниот копнеж на човекот за прескок над ѕидовите што нè двојат и за потполно спојување со Другиот преку душите... телата?... 

Ексцентрична приказна, страсно и возбудливо раскажана од авторката на  „Каменот од Твојот ден“ (Рациново признание) и „Индиго Бомбај“ ( Роман на годината на Утрински весник).

 

jagoda-mihajlovska-georgieva

Јагода Михајловска-Георгиева

Јагода Михајловска-Георгиева (3 март 1953 година) живее во родното Скопје и во Маврово (е-пошта jagoda.mige@gmail.com). Професионалниот век го има поминато како новинар, филмски критичар и есеист во...

Види повеќе

Коментари и оценки

Дадете ваше мислење
Само регистрирани купувачи можат да дадат мислење. Ве молиме најавете се или регистрирајте профил