Една неважна жена

Издавач: Македоника Литера

ISBN: 9786082520445

Година на издавање: 2017

Број на страници: 109

Димензии: 200x140

Корица: softcover

Нема на залиха

Краток опис

  Како Оскар Вајлд ја дефинира жената?

Еве зошто Оскар Валјд е Оскар Вајлд. Луциден, духовит, директен, пророклив... неповторлив. Брилијантен.

„Една неважна жена“ (1893) е драма во која се исмева англиската аристократија. Токму аристократијата била првата театарската публика и претставата постигнала огромен успех во Велика Британија и во странство. Има многу изведби во светот, но и две филмски адаптации.

      „Никогаш не треба да ѝ се верува на жена која ја кажува својата вистинска возраст. Жена која би го кажала тоа, би му кажала сè на човека.“

oscar-wilde

Оскар Вајлд

Оскар Фингал О’Флаерти Вилс Вајлд (англиски: Oscar Fingal O'Flahertie Wills Wilde, Даблин, 16 октомври 1854 - Париз, 30 ноември 1900) — ирски драмски писател, поет, раскажувач и автор на еден роман. ...

Види повеќе

Коментари и оценки

Дадете ваше мислење
Само регистрирани купувачи можат да дадат мислење. Ве молиме најавете се или регистрирајте профил