Страв

Издавач: ПАБЛИШЕР

ISBN: 9786084892595

Година на издавање: 2021

Број на страници: 178

Димензии: 21см

Корица: softcover

На залиха
As low as 250  ден.
На залиха
На залиха

Краток опис

Стефан Миленков пишува ефективно, едноставно и мудро, пишува драми што треба да бидат играни на сцена, не само читани во книга. Инвентивен во отворањето на темите, со ликови што се изградени директно од самото дејство, независно дали се во мал формат (како што се трите едночинки Објект: актер, Отвори врата! и Страв) или во стандарден драмски формат (Потаткување, драма во три чина), неговите драми говорат за ова време директно актуализирајќи универзални ликови и заплети.

Она што треба да го препознае современиот македонски театар е дека неговите драми не треба да останат само меѓу овие корици, туку треба да се поставуваат на театарските сцени!

проф. д-р Ана Стојаноска, театролог и писателка

stefan-milenkov

Стефан Миленков

Стефан Миленков е роден во 1997 година, во Скопје. Три години од средното образование завршува во скопската гимназија СУГС „Никола Карев“, а учебната 2014 – 2015 година ја завршува во Соединетите Ам...

Види повеќе

Коментари и оценки

Дадете ваше мислење
Само регистрирани купувачи можат да дадат мислење. Ве молиме најавете се или регистрирајте профил