Човекот од високиот замок

Издавач: КСЦ

ISBN: 9786084780649

На залиха
As low as 450  ден.
На залиха
На залиха

Краток опис

Човекот во високиот замок е заслепувачки спекулативен роман според кој е направена истоимената популарна ТВ-серија во продукција на Ридли Скот.

Реномираниот култен роман на Филип К. Дик ни дава застрашувачки поглед на алтернативниот свет, во кој еден од сојузниците ја изгубил Втората светска војна. Во оваа кошмарна дистопија, нацистите го заземаат Њујорк, Јапонците ја контролираат Калифорнија, а африканскиот континент практично не постои. Во неутралната тампон-зона во Америка, што го дели светот на двете нови сопернички велесили, живее авторот на илегалниот бестселер. Неговата книга нуди нова визија на реалноста, алтернативна теорија на светската историја, во која силите на Оската биле поразени, и им дава надеж на разочараните. Дали „реалноста“ е во него или, пак, неговиот свет е само еден од многуте други?

„Најбрилијантниот ум на научната фантастика на планетата.“ – Rolling Stone

„Најубавата книга на Дик и еден од најдобрите научно-фантастични романи некогаш објавени.“ – Ерик Браун

philip-k-dick

Филип К. Дик

Филип Киндред Дик (16 декември 1928 - 2 март 1982), често ословуван и со својата кратеница ПКД, или по својот писателски псевдоним Ричард Филипс, бил американски писател на научна фантастика кој битно ...

Види повеќе

Коментари и оценки

Дадете ваше мислење
Само регистрирани купувачи можат да дадат мислење. Ве молиме најавете се или регистрирајте профил