Фондација и империја

Издавач: ПАБЛИШЕР

ISBN: 9786084892311

Година на издавање: 2020

Број на страници: 321

Димензии: 125/195

Корица: softcover

На залиха
As low as 380  ден.
На залиха
На залиха

Краток опис

Разоткривајќи се во заднината на распаднатата Галактичка Империја, приказната за Хари Селдон продолжува во вториот дел на Фондација, најдобрата епопеја во научната фантастика на сите времиња.

Предводена од основачот, психоисторичарот Хари Селдон и уживајќи во придобивките од напредната наука и технологија, Фондација успева да ги преживее алчноста и нападите на соседните воинствени планети. Меѓутоа сега мора да се соочи со Империјата, која сè уште е најмоќната сила во Галаксијата, и покрај тоа што се наоѓа пред пропаст. Кога еден амбициозен генерал одлучен да ја врати славата на Империјата ќе ја насочи огромната Империска флота кон Фондација, единствената надеж на малата планета населена со научници се наоѓа во пророштвата на Хари Селдон. Но дури ни славниот психоисторичар не можел да го предвиди раѓањето на неверојатното суштество од мутирана интелигенција со моќ поголема од десетина борбени флоти... моќ што може да го претвори дури и човекот со најсилна волја во послушен роб.

Возбудлива приказна за вечната борба за моќ, среде хаосот на ѕвездите во кој човекот стои на прагот на еден нов, просветлен живот.

isaac-asimov

Исак Асимов

Исак Асимов (1920-1992) го почнал пишувањето на Фондација на возраст од двесет и една година, не ни помислувајќи дека серијалот еден ден ќе се смета  за камен-темелник на научната фантастик...

Види повеќе

Коментари и оценки

Дадете ваше мислење
Само регистрирани купувачи можат да дадат мислење. Ве молиме најавете се или регистрирајте профил