Досадников

Издавач: Македоника Литера

ISBN: 9786082521626

Број на страници: 180

Димензии: 200x140

Корица: softcover

На залиха
As low as 200  ден.
На залиха
На залиха

Краток опис

Специјална награда за издавачите на меѓународниот литературен натпревар „Крунисување на зборот“ (2012) и номинација за наградата Книга на годината во Украина.

Антон Досадников, кој дипломирал на Институтот за новинарство, се обидува да ја пронајде својата струка во животот. Откако извесно време работи како дописник за политички вести, потоа – како крупие во казино и на крајот – како шеф на одделот Преиспитување во списанието „Криминален свет“, се соочува со болестите на неговото време. Го прогонуваат опсесивни соништа и грешни мисли за сенишната калуѓерка. Антон отишол во црква во потрага по ментална рамнотежа, наместо тоа добил понуда да стане главен уредник на црковен весник. Неговата нова работа го инспирира за нови гревови и злосторства, тајно ги снима сите исповеди на мирјаните. Отпуштен е од таа работа, а потоа му се остварува својот долгоочекуван сон – да отвори свој ресторан, каде посетителите ќе имаат можност да се исповедаат еден на друг и да добијат прошка за сите гревови. Благодарение на еден поранешен криминалец, сонот на Антон набрзо се остварува, но се претвора и во негов кошмар.

--unknown--

-- непознат автор --

Непознат автор...

Види повеќе

Коментари и оценки

Дадете ваше мислење
Само регистрирани купувачи можат да дадат мислење. Ве молиме најавете се или регистрирајте профил