Елементарни честички

Издавач: Издавачки центар ТРИ

ISBN: 978-608-230-156

Година на издавање: 2014

Број на страници: 327

Димензии: 220Х140

Корица: softcover

На залиха
As low as 450  ден.
На залиха
На залиха

Краток опис

Полубраќата Мишел и Бруно имаат иста мајка, но малку допирни точки. Мишел е молекуларен биолог, интелектуалец и идеалист, општествено повлечен човек со сиромашен еротски живот. За разлика од него, Бруно е развратник, иако повеќе во теорија отколку во практика, a неговата бескрајна страст e најчесто невозвратена. Обајцата се симптоматични членови на нашето атомизирано општество, во кое верата им отстапи место на плитките њу ејџ филозофии, а љубовта на безначајните сексуални врски. Елементарни честички ги раскажува приказните на двајца браќа, но вистинската тема во романот е деконструкцијата на современото општество и неговите хипотези, неговата политичка некоректност и неговите саркастични и проникливи апартеа за сè – од антропологијата до страниците за проблеми во женските списанија. Дисекција на современите животи и љубови. Едноподруго смешен, остар, бесен, дидактичен, трогателен и инстинктивен.

michel-houellebecq

Мишел Уелбек

Славен, оспоруван, фален и наградуван, Мишел Уелбек е француски писател роден во 1958 г., на островот Реунион како Мишел Томас. Син е на ски-инструктор и лекарка, кои за својот син, според зборовите...

Види повеќе

Коментари и оценки

Дадете ваше мислење
Само регистрирани купувачи можат да дадат мислење. Ве молиме најавете се или регистрирајте профил