Хроника на птицата навивалка

Издавач: Издавачки центар ТРИ

ISBN: 9786082308623

Година на издавање: 2022

Број на страници: 708

Димензии: 21cm

Корица: softcover

На залиха
As low as 650  ден.
На залиха
На залиха

Краток опис

Дали некогаш сте посакале да заминете на некое ново место и да станете сосем друга личност?

А каква личност сте навистина? Во ова извонредно ремек-дело Мураками навлегува длабоко во човековата душа анализирајќи ги сите нејзини димензии.

Детективски заплет, магичен реализам, психолошка потрага по суштината на љубовта и соживотот, откопување на долго чувани тајни од Втората светска војна... Ова е роман со необична и вознемирувачка атмосфера, проникнат со суптилна симболика, едно од најдобрите дела на Мураками.

Кога младиот Тору Окада ќе ја почне потрагата по избеганиот мачор, а подоцна и по исчезнатата сопруга, отвора вистинска Пандорина кутија. А од неа излегуваат осамена тинејџерка од соседството опседната со смртта, проколната куќа со пресушен бунар, амбициозен политичар со морничаво минато и мистериозно влијание, воен ветеран со потресна исповед, две видовити сестри... Во стилот на Мураками и во духот на човечкото, некои мистерии остануваат енигми, но не и за оние кои умеат да читаат меѓу редовите на јапонскиот прислушувач на паралелниот свет.

Лавиринт создаден од мајсторот, едновремено секојдневен и необичен.

Сан Францско кроникл

haruki-murakami

Харуки Мураками

Харуки Мураками, еден од најпознатите современи јапонски и светски писатели, е роден  во 1949 година, во Кјото (Јапонија). Добитник е на повеќе престижни книжевни награди, меѓу кои се и наградата „Ф...

Види повеќе

Коментари и оценки

Дадете ваше мислење
Само регистрирани купувачи можат да дадат мислење. Ве молиме најавете се или регистрирајте профил