Ноќна работа

Издавач: Издавачки центар ТРИ

ISBN: 978-608-230-429-8

Година на издавање: 2016

Димензии: 140/210

На залиха
As low as 299  ден.
На залиха
На залиха

Краток опис

Една летна ноќ во 1968 година во предвечерјето на советската инвазија врз тогашна Чехословачка тринаесетгодишниот Ондра и неговиот помлад брат се стуткани на седиштата на автобусот кој јури кон родното место на нивниот татко едно планинско село опкружено со шуми во северна Бохемија. Но кога ќе пристигнат таму станува јасно дека тоа бегство носи свои сопствени неизвесности и опасности.

Момчињата се наоѓаат себеси заглавени во една настрана рурална заедница, раскинувана од дребни расправии и нагрдена со предрасуди, гранично подрачје преку кое редовно талкаат бегалци, жртви на геноцид и војски лесни на орозот. Созревајќи во тоа темно, хаотично подрачје, двете момчиња се мачат да созадат каков-таков дом за себе, сѐ додека една серија тешко сфатливи умирачки не ги принудува да донесат смели одлуки, со надеж дека ќе го осигураат сопствениот опстанок и ќе го дочекаат доаѓањето на својот татко дисидент.

jachym-topol

Јахим Топол

Јахим Топол е роден во 1962 г. во Прага, тогашна Чехословачка, во семејство на книжевни дејци. Првото искуство од областа на книжевното творештво го стекнува во доцните 70-ти, и тоа како автор на те...

Види повеќе

Коментари и оценки

Дадете ваше мислење
Само регистрирани купувачи можат да дадат мислење. Ве молиме најавете се или регистрирајте профил