Парфем

Издавач: Издавачки центар ТРИ

ISBN: 978-608-230-561-5

Година на издавање: 2018

Димензии: 140/210

На залиха
As low as 260  ден.
На залиха
На залиха

Краток опис

Во Франција во 18 век под тезгата на еден смрдлив пазар светлината на денот ја здогледува едно необично дете Жан-Батист Гренуиј. Роден без никаков телесен мирис но надарен со прекумерно истанчен нос Гренуиј се издига од калта на Париз до најсовршените сфери на духот до царството на опојот. Опседнат со идејата да создаде совршен парфем од нејпрефинетите девојчински мириси што ќе го направи целосно човечен Гренуиј се претвора во ладнокрвен убиец...

Во историјата на создавањето на еден парфем Зискинд вложува многу подлабока смисла. Стремежот кон апсолутното, причините и последиците на творечката генијалност... Тешко може да се одолее на оваа ужасна и истовремено прекрасна приказна за еден монструм кој го има најпрефинетиот нос на светот.

Парфем е есенција на вистинската литература. Напишан во блескав класичен манир, ритмичен, живописен, ироничен, поинаков од масовната литературна продукција, овој литературен трилер со години е на самиот врв на европската интелектуална проза.

patrick-suskind

Патрик Зискинд

Патрик Зискинд е германски писател и филмски сценарист. Роден е во 1949 година, во Амбах, во близина на Минхен, во угледното семејство на познатиот новинар и писател Вилхелм Емануел Зискинд. Стекнал...

Види повеќе

Коментари и оценки

Дадете ваше мислење
Само регистрирани купувачи можат да дадат мислење. Ве молиме најавете се или регистрирајте профил