Терај си го плугот по коските на мртвите

Издавач: АНТОЛОГ

ISBN: 9786082434728

Број на страници: 272

Димензии: 13×20

Корица: softcover

На залиха
As low as 350  ден.
На залиха
На залиха

Краток опис

Јанина живее во зафрлено полско село. Мрачните зимски денови ги поминува проучувајќи астрологија и преведувајќи поезија од Вилијам Блејк. Таа се грижи за летните резиденции на богатите граѓани на Варшава. Нејзиниот углед на талкач и повлечена жена ја нагласува склоноста да ги одбере животните пред луѓето.

Одеднаш соседот е пронајден мртов. Набрзо се откриваат и други трупови во сè почудни околности. Како што растат сомнежите, Јанина се впушта во истрагата…

Провокативно истражување на матните граници меѓу разумот, лудилото, правдата, традицијата, автономијата и судбината.

Дефиниран како еден од најангажираните романи на Токарчук, во поглед на уделот на човештвото во уништувањето на светот. Во овој роман таа вешто го употребува добропознатиот книжевен манир на поврзување на „низок“ жанр, трилерот, со големите амбиции, односно филозофско-моралните прашања што се однесуваат на современиот свет.

Според романот е снимен и филмот „Триумфален улов“ на режисерката Агњешка Холанд, кој во 2018 г. на Берлинскиот филмски фестивал ја доби наградата „Сребрена мечка“.

Авторката е добитничка на Нобеловата награда за литература за 2018 година.

olga-tokarczuk

Олга Токарчук

Олга Токарчук (родена 1962) е веројатно најчитаната и најважната современа писателка од Полска. Студирала психологија. Објавува песни, куси прози, романи и есеи. Има „митски“ тон на пишување, со многу ...

Види повеќе

Коментари и оценки

Дадете ваше мислење
Само регистрирани купувачи можат да дадат мислење. Ве молиме најавете се или регистрирајте профил