Светот на Софија

Издавач: Издавачки центар ТРИ

ISBN: 9786082308210

Година на издавање: 2011

Број на страници: 470

Димензии: 140X205

Корица: softcover

На залиха
As low as 199  ден.
На залиха
На залиха

Краток опис

Возбудлива мистерија што ги истражува филозофските концепти на западната мисла и се чита во еден здив. Со својот дваесетмилионски тираж, Светот на Софија со години ја распламтува фантазијата на читателите низ целиот свет.

Еден ден четиринаесетгодишната Софија Амундсен се враќа од училиште и во поштенското сандаче наоѓа две писма со по едно прашање: Која си ти? и Од каде потекнува светот? Овие прашања ја опседнуваат Софија и ја одведуваат далеку од идиличното норвешко секојдневие. Низ писмата на еден анонимен филозоф таа се вклучува во еден вид курс по историја на филозофијата, од Сократ, па сè до Сартр. А што е уште почудно, во поштенското сандаче наоѓа и писма адресирани до друго девојче. Која е Хилда? И зошто нејзината пошта пристигнува кај Софија? За да ја разреши оваа загатка, таа мора да го примени она што го научила – но вистината е многу покомплицирана отколку што замислувала.

“Чудесно… Она што Јустејн Гордер успеал е да смести 3000 години од човечката мисла во 500 страници; а на мошне возбудлив а сепак едноставен начин да ја раскаже сета приказна на историјата на филозофијата.
Сандеј тајмс

“Алиса во земјата на чудата од деведесетите... едноставно прекрасна и неодолива книга”.

jostein-gaarder

Јустејн Гордер

Јустејн Гордер, роден во Осло во 1952 г., е норвешки автор на неколку романи, кратки приказни и книги за деца. Поголемиот дел од кариерата бил професор по филозозфија. Гордер честопати пишува од дет...

Види повеќе

Коментари и оценки

Дадете ваше мислење
Само регистрирани купувачи можат да дадат мислење. Ве молиме најавете се или регистрирајте профил