Ракописот од Акра

Издавач: Издавачки центар ТРИ

Година на издавање: 2013

Димензии: 112X180

Нема на залиха

Краток опис

14 јули 1099 г. Градот Акра го исчекува освојувањето на крстоносците што ги опколиле неговите порти. Таму зад градските бедеми мажи и жени на сите возрасти се собираат да ги слушнат зборовите на мистериозниот човек познат само како Коптот. Тој ги повикува жителите на градот за да им одговори на стравот со вистина надеж и утеха. Започнуваат со прашања за поразот и борбата па следуваат размисли за доблеста на лојалноста и на самотијата и на крајот се поставуваат прашањата за убавината љубовта мудроста и за тоа што носи иднината.

„Што е успех?“ прашува Коптот.
„Тоа значи секоја ноќ да си легнуваш со мир на душата“.Векови подоцна, ракописот на Коптот што ги содржи неговите извонредни сознанија за храброста, самотијата, лојалноста и загубата е откопан во една пештера во Каиро...

paulo-coelho

Пауло Коелјо

Еден од највлијателните писатели на нашево време, Пауло Коелјо е автор на многубројни меѓународни бестселери, вклучувајќи ги „Алхемичарот“, „Алеф“, „Единаесет минути“ и „Ракописот од Акра“. Преведен...

Види повеќе

Коментари и оценки

Дадете ваше мислење
Само регистрирани купувачи можат да дадат мислење. Ве молиме најавете се или регистрирајте профил