2666

Издавач: Издавачки центар ТРИ

ISBN: 978-608-230-405-2

Година на издавање: 2015

Димензии: 140/230

На залиха
As low as 620  ден.
На залиха
На залиха

Краток опис

Четворица книжевни критичари од Европа тргнуваат во потрага по исчезнатиот германски писател Бено фон Арчимболди ѕвезда на светската книжевност и долгогодишен сериозен кандидат за Нобеловата награда. Нивната потрага по славниот романсиер кој се повлекува од јавниот живот ќе ги одведе до градот Санта Тереса во Мексико каде што одеднаш почнуваат низа мистериозни убиства на жени. Откако судбините на ликовите се преплетуваат во петте дела на романот се чини дека меѓу серискиот убиец во пустинскиот мексикански град и славниот германски писател постои неочекувана иако не сосем сигурна врска.

Романот 2666 е напишан со едноставен а возбудлив јазик кој веднаш го плени читателот. Такво е и дејството, кое се развива во повеќе меѓусебно преплетени приказни што нема да ви дозволат да ја испуштите книгата од раце. Роберто Болањо веројатно е најзначајниот латиноамерикански писател по Маркес, а познат е како автор кој му става крај на магичниот реализам.

Негово клучно дело е токму гигантскиот роман 2666, кој не може да се дефинира и опише преку традиционалните книжевни жанрови и поетики бидејќи е едно од оние ретки оригинални дела кои ја редефинираат теоријата на книжевноста.

roberto-bolano

Роберто Болањо

Роберто Болањо е роден во Сантијаго, Чиле, во 1953 година. Пишува поезија и проза. Типичен претставник на латиноамериканската литература

кој целиот свој живот го поминал во егзил (Ел Салвадо...

Види повеќе

Коментари и оценки

Дадете ваше мислење
Само регистрирани купувачи можат да дадат мислење. Ве молиме најавете се или регистрирајте профил