ЏОНАТАН СТРЕЈНЏ И ГОСПОДИН НОРЕЛ

Издавач: Издавачки центар ТРИ

ISBN: 978-608-230-657-5

Година на издавање: 2019

На залиха
As low as 320  ден.
На залиха
На залиха

Краток опис

Годината е 1806, Англија е изнемоштена од долгата војна со Наполеон, а волшебниците со векови се избледени од сеќавањата на народот. Повеќето луѓе веруваат дека магијата е одамна изумрена во Англија и дека англиските волшебници се сведени на неефикасни теоретичари и собирачи на
книги.

Но тогаш во Лондон пристигнува еден јоркширски волшебник, Гилберт Норел, со намера да ја обнови репутацијата на англиската магија. Тој ги открива своите моќи и станува познат преку ноќ. Наскоро се појавува еден друг волшебник: младиот Џонатан Стрејнџ, кој успева да му стане ученик на г. Норел, негова конкуренција. Стрејнџ станува познат и поради своето влијание врз војната против Франција, но сѐ повеќе се насочува кон најдивите, најопасните форми на магија, оддалечувајќи се од своето партнерство со Норел и ризикувајќи сѐ што му е драго. Иако има среќа да ги сретне и, можеби, да ги инспирира Лорд Бајрон, Шели и Мери Шели, Стрејнџ дури и ја губи својата сопруга во тоа волшебно кралство…

susanna-clarke

Сузан Кларк

Сузана Мери Кларк е родена на 1 ноември 1959 година, во Нотингам, Англија, како најстара ќерка на методистички свештеник. Со оглед на позицијата на татко си, детството го поминала во различни градови н...

Види повеќе

Коментари и оценки

Дадете ваше мислење
Само регистрирани купувачи можат да дадат мислење. Ве молиме најавете се или регистрирајте профил