Девојката што требаше да умре

Издавач: Издавачки центар ТРИ

ISBN: 978-608-230-6803

Година на издавање: 2020

Број на страници: 333

Димензии: 140/210

Корица: softcover

На залиха
As low as 350  ден.
На залиха
На залиха

Краток опис

Последниот дел од серијалот Милениум нè води на едно неочекувано патување кое најпосле ќе ја одгатне судбината на бунтовната Лизбет Саландер. Девојката со тетоважа на змеј ненадејно го продала станот во Стокхолм и не одговара на електронската пошта. Никој не знае каде е, никој не претпоставува дека кочнечно одлучила да стане ловец, а не плен. Каква е нејзината поврзаност со непознатиот бездомник кој е пронајден мртов откако на јавно место закачил памфлет
против шведскиот министер за одбрана? И зошто во неговиот џеб е пронајдено ливче со телефонскиот број на Микаел Блумквист?


Девојката што требаше да умре открива политички скандали на највисоко ниво и меѓународни игри на моќ, со говор на омраза, лажни вести и една стара експедиција на Монт Еверест. Трагајќи по одговорите, во момент на необјасниво саможртвување, Блумквист ќе ѝ овозможи на Лизбет да се соочи со најважната битка во нејзиниот живот и конечно да расчисти со минатото.

„Неверојатен трилер со многу акција во кој се испреплетуваат заговор, шпионажа и мистерија со кои се обвиени неколкуте убиства – неверојатен спој што ќе ги збудали обожавателите на Саландер.“ Вол стрит џурнал

david-lagercrantz

Давид Лагеркранц

Давид Лагеркранц (1962) е писател и новинар кој живее во Стокхолм. Дебитира на книжевната сцена во 1997 година, со биографската книга за шведскиот авантурист Јеран Кроп. Во 2000 г. ја објавува биогр...

Види повеќе

Коментари и оценки

Дадете ваше мислење
Само регистрирани купувачи можат да дадат мислење. Ве молиме најавете се или регистрирајте профил