Миларепа

Издавач: Издавачки центар ТРИ

ISBN: 9786082307695

Година на издавање: 2021

Број на страници: 56

Димензии: 21 cm

Корица: softcover

На залиха
As low as 199  ден.
На залиха
На залиха

Краток опис

Ако соништата се повторуваат додека човек е буден, како да не се поверува дека станува збор за живеење во некој друг живот?

Сè започнува од еден сон. Симон секоја вечер се гледа во истиот каменит предел со срце исполнето со омраза, сѐ додека една таинствена жена не му открие дека е реинкарнација на чичкото на Миларепа. Миларепа е тибетски исцелител од 9 век кој бил убиец сè додека не навлегол во будизмот, по што станал почитуван и моќен јогин, човек со телесно и духовно совршенство.

За да престане духот да кружи од едно во друго тело, Симон мора да ја раскаже приказната за Миларепа. Но во текот на прочистувањето, тој се поистоветува до таа мера што заборава на својот идентитет и ја губи свесната граница помеѓу сонот и јавето.

Со овие страници испишани во духот на будизмот, Шмит ја продолжува својата филозофска потрага по вистината по која трага во целиот свој циклус „Невидливиот“ – серија книги полни со духовноста и длабочината на човековото постоење. Фантастични приказни кои поттикнуваат да ја погледнеме стварноста од една поинаква перспектива.

eric-Emmanuel-schmitt

Ерик-Емануел Шмит

Ерик-Емануел Шмит (1960) е француско-белгиски романсиер, филозоф, драматург и режисер. За две децении станал еден од најчитаните автори чии драми постојано се поставуваат на сцените во над 50 земји ...

Види повеќе

Коментари и оценки

Дадете ваше мислење
Само регистрирани купувачи можат да дадат мислење. Ве молиме најавете се или регистрирајте профил