Феминистички народни песни - Темплум

Издавач: ТЕМПЛУМ

ISBN: 9786084871606

На залиха
As low as 450  ден.
На залиха
На залиха

Краток опис

Оваа мала збирка на феминистички народни песни е илустрирана од три сјајни уметници. Со неа сакаме низ внимателни слики да претставиме дваесетина посебни, необични, интригантни женски песни од народното ворештво. Избирајќи три различни уметници и три различни ликовни приоди сакаме да укажеме на разноликоста на темата со која се занимаваме, создавајќи предизвикувачки споеви и контрапункти , ем меѓу различни ракописи, ем меѓу два медиума - книжевноста и сликарството. Оти, како што велеше Вилијам Блејк: противставеноста е вистинско пријателство.

--several-authors--

-- повеќе автори --

Повеќе автори...

Види повеќе

Коментари и оценки

Дадете ваше мислење
Само регистрирани купувачи можат да дадат мислење. Ве молиме најавете се или регистрирајте профил