Дениција

Издавач: Издавачки центар ТРИ

ISBN: 9989153566

Година на издавање: 2005

Број на страници: 69

Димензии: 112X180

Корица: softcover

На залиха
As low as 200  ден.
На залиха
На залиха

Краток опис

Дениција е без сомнение една од најубавите македонски поетски збирки а песната Кога ја љубев Дениција најубава творба напишана од великанот на македонската книжевност Петре М. Андреевски.Ова е шестото издание на оваа збирка. Првпат е објавена во 1968 година и истата година има добиено два награди - Браќа Миладиновци и 11 октомври, која во тоа време се доделуваше за едногодишна продукција.

petre-m-andreevski

Петре М. Андреевски

Петре М. АНДРЕЕВСКИ (1934 – 2006) е поет, раскажувач, драмски писател и есеист. Роден е во Слоештица, Демир Хисар. Гимназија завршил во Битола, а студирал на Филозофскиот факултет во Скопје (на Груп...

Види повеќе

Коментари и оценки

Дадете ваше мислење
Само регистрирани купувачи можат да дадат мислење. Ве молиме најавете се или регистрирајте профил