Дневникот на еден волшебник

Издавач: Издавачки центар ТРИ

ISBN: 978-608-230-297-3

Година на издавање: 2015

Димензии: 125/195

На залиха
As low as 320  ден.
На залиха
На залиха

Краток опис

Дневникот на еден волшебник е восхитувачка приказна на Пауло Коелјо за неговиот аџилак по средновековниот чудесен Пат на свети Јаков до Сантјаго. Тоа е духовна потрага полна со авантури но истовремено и фасцинантна алегорија за потребата од пронаоѓање на сопствениот животен пат. Борејќи се со многу искушенија натчовечки напори за исполнување на задачите поставени од водачот-учител и неочекувани борби со внатрешните демони патникот ќе ги научи најважните лекции за животот и за она што нè први луѓе. На крајот од патот ќе ја открие и најголемата тајна – дека не е важно да ја имаш моќта туку да знаеш како правилно да ја искористиш. 

Ова е една од најважните книги на Коелјо, не само затоа што е негов прв голем роман, претходник на Алхемичарот, туку и поради целиот начин на кој во него е изразена хуманоста на филозофијата на Коелјо и длабочината на неговата духовна потрага. 

paulo-coelho

Пауло Коелјо

Еден од највлијателните писатели на нашево време, Пауло Коелјо е автор на многубројни меѓународни бестселери, вклучувајќи ги „Алхемичарот“, „Алеф“, „Единаесет минути“ и „Ракописот од Акра“. Преведен...

Види повеќе

Коментари и оценки

Дадете ваше мислење
Само регистрирани купувачи можат да дадат мислење. Ве молиме најавете се или регистрирајте профил