Фаренхајт 451

Издавач: Издавачки центар ТРИ

ISBN: 978-608-230-489-2

Година на издавање: 2017

Број на страници: 182

Димензии: 120/200

Корица: softcover

На залиха
As low as 199  ден.
На залиха
На залиха

Краток опис

Магијата е во она што го кажува книгата, во начинот на кој ги спојува парчињата космос во единствена целина.

Романот антиутопија „Фаренхајт 451“ е слика на едно тоталитарно општество во кое луѓето се затворени во своите огноотпорни домови и никогаш не разговараат за она што го мислат и чувствуваат. Обземени се од своите интерактивни телевизори-ѕидови кои им го окупираат целото внимание и не им оставаат време за размислување. Универзитетите се затворени или се претворени во школи за атомско инженерство. Книгите се прогласени за непотребни, строго се забранети и подлежат на горење. Но една мала опозиционерска група сака да го спаси духовното богатство на човештвото и секој нејзин член знае наизуст понекоја книга, за да им ја пренесе на идните поколенија. Кон нив се приклучува и Монтег, преобратениот пожарникар, кој ќе стане сведок на уништувањето на навидум сигурното и „идеално“ општество... Метафора која со изминувањето на времето станува сè повалидна.

ray-bradbury

Реј Бредбери

Реј Бредбери (1920–2012) е американски раскажувач, романсиер, сценарист, есеист и поет, автор на над 50 книги од најразлични жанрови, од научна фантастика до мистерија. Во 2009 г. ќе рече за себе: „...

Види повеќе

Коментари и оценки

Дадете ваше мислење
Само регистрирани купувачи можат да дадат мислење. Ве молиме најавете се или регистрирајте профил