Градината на китот

Издавач: Издавачки центар ТРИ

ISBN: 978-608-230-6322

Година на издавање: 2019

Број на страници: 61

Димензии: 23/16,5 cm

Корица: hardcover

На залиха
As low as 280  ден.
На залиха
На залиха

Краток опис

Китот кој живее среде океанот има многу чудна желба – сака да има убава градина на грбот, а не само фонтана. Така животните ќе можат да го посетуваат и тој нема да се чувствува толку осамен.

Му праќа писмо на Скакулецот дрводелец, кој набрзо пристигнува со својот чамец и потребните реквизити – цвеќиња, овошни дрвја, оградички, клупа за седење, па дури и мала шупа со пајажина на прозорецот. Набрзо осамениот кит добива прекрасна градина...

toontellegen

Тон Телеген

Тон Телеген (18 ноември 1941) е холандски раскажувач и поет. Студирал медицина на Универзитетот во Утрехт, а потоа работел како општ лекар во Амстердам. Се смета за еден од најдобрите холандски автори ...

Види повеќе

Коментари и оценки

Дадете ваше мислење
Само регистрирани купувачи можат да дадат мислење. Ве молиме најавете се или регистрирајте профил