Карта и територија

Издавач: Издавачки центар ТРИ

Година на издавање: 2016

Димензии: 140/2015

На залиха
As low as 315  ден. Regular Price 450  ден.  -135  ден.
На залиха
На залиха

Краток опис

ДОБИТНИК НА ГОНКУРОВАТА НАГРАДА

Градејќи си го името и репутацијата со изложување на фотографии од автомапите на „Мишлен“, необични дела што му носат многу пофалби од уметничкиот свет, Жед Мартeн се враќа повторно на сцената по десетгодишно отсуство. И носи добри вести, што немаат никаква врска со расипаниот котел за греење во неговиот стан, наближувањето на уште една тажна божикна вечера со татко му, ниту со сеќавањата на неговата проколната љубовна врска со прекрасната Олга. Не, се работи за неговата нова изложба во која го вклучува, верувале или не, познатиот француски писател Мишел Уелбек.

Изложбата „Занаети и занимања“, всушност, серија портрети на обични и необични луѓе сликани како работат – му носи на Жед меѓународно признание и слава. Но котелот во неговиот стан е сè уште расипан, неговиот оддалечен татко и понатаму паѓа во заборав и, што е најлошо од сè, му се јавува еден инспектор кој ја бара неговата соработка за решавање на едно грозоморно злосторство.

Уметноста, парите, љубовта, односот со таткото, смртта, работата, Франција претворена во туристички рај – се неколку од темите на овој роман, класично смел и модерно искрен роман, кој на Уелбек му го донесе највисокото француско книжевно признание.

michel-houellebecq

Мишел Уелбек

Славен, оспоруван, фален и наградуван, Мишел Уелбек е француски писател роден во 1958 г., на островот Реунион како Мишел Томас. Син е на ски-инструктор и лекарка, кои за својот син, според зборовите...

Види повеќе

Коментари и оценки

Дадете ваше мислење
Само регистрирани купувачи можат да дадат мислење. Ве молиме најавете се или регистрирајте профил