Круг

Издавач: Издавачки центар ТРИ

ISBN: 978-608-230-565-3

Година на издавање: 2018

Димензии: 125/195

На залиха
As low as 250  ден.
На залиха
На залиха

Краток опис

Како и секој добар роман и Круг има повеќе влеза и повеќе излеза. Сите водат надвор а враќаат назад. Се отвораат во младоста а се затвораат на старост...

Овој роман-сон на Башевски е во потрага по смисла, по разум, по некој внатрешен ред кој ќе го преведе бунилото во свест, кошмарот и ноќната мора во логична приказна... Овој роман е читлив, интересен, драматичен, богат со содржини, стилски необичен, јазично складен, психолошки изнијансиран... Не фрустрира со некоја извештачена непристапност и нејасност, туку го води читателот и му го покажува патот. И се доживува како празник на романот.

Катица Ќулавкова

dimitar-bashevski

Димитар Башевски

Димитар Башевски е романсиер, поет, преведувач, издавач. Роден е во 1943 година, во Ѓавато, Битолско. Завршил Филозофски факултет на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје. Работел како новин...

Види повеќе

Коментари и оценки

Дадете ваше мислење
Само регистрирани купувачи можат да дадат мислење. Ве молиме најавете се или регистрирајте профил