Малиот принц

Издавач: Издавачки центар ТРИ

ISBN: 9786082300665

Година на издавање: 2004

Број на страници: 97

Димензии: 112X180

Корица: softcover

На залиха
As low as 150  ден.
На залиха
На залиха

Краток опис

Погледнат низ детските очи светот е енигма често драматична. Затоа Малиот принц не престанува да поставува прашања за смислата на животот. Одговорите што ги добива од возрасните се бизарни со својот груб рационализам и ја покажуваат во вистинска светлина извештаченоста на светот на возрасните па затоа авторот усогласувајќи го својот светоглед со штедрата фантазија на детето ја наоѓа волшебната формула за излез од агонијата на еден свет лишен од вистинските вредности. Патешествијата на Малиот принц од планета на планета од откритие до откритие се во значајна мера и едукативни а оваа лирска сказна овоплотена со сликовит и езотеричен јазик во целост е поврзана и со традицијата на филозофската апологија и токму тоа е она што ја означува необичноста на Малиот принц за кој без сомневање се можни безброј интерпретации.

Сказната „Малиот принц“, што е раскажана во прво лице и е проследена со навидум наивни цртежи и акварели од авторот и со едноставноста на раскажувачкиот тон, со ненаметливите реплики и со фантастичниот аспект на опишаните доживелици претставува неповторливо четиво, пред сè за децата, но и за читателите од сите возрасти.

antoine-de-saint-exupery

Антоан де Сент-Егзипери

Антоан де Сент-Егзипери е роден на 29 јуни 1900 година, во Лион, во старо аристократско семејство. По смртта на татко му (1904), четиригодишниот Антоан и мајка му заминуваат да живеат во семејниот з...

Види повеќе

Коментари и оценки

Дадете ваше мислење
Само регистрирани купувачи можат да дадат мислење. Ве молиме најавете се или регистрирајте профил