Манастир Фуентерабија

Издавач: Издавачки центар ТРИ

ISBN: 978-608-230-510-3

Година на издавање: 2017

Димензии: 140/205

На залиха
As low as 199  ден. Regular Price 199  ден.  -80  ден.
На залиха
На залиха

Краток опис

Добитник на наградата „Стале Попов“ за најдобро прозно дело објавено во 2017 година

По многу години во манастир, Тој се размонашува. Заминува во Фуентерабија. И Таа е дојденка таму.Во сè се разликуваат. Заедничка им е само длабоката вманастиреност во самите себе. Преку неа се препознаваат крај Океанот.  

Што сè нема  внатре, во ќелиите на нивните, нашите сопствени манастири, во зборовите, во молкот. Залуден ли е вечниот копнеж на човекот за прескок над ѕидовите што нè двојат и за потполно спојување со Другиот преку душите... телата?... 

Ексцентрична приказна, страсно и возбудливо раскажана од авторката на  „Каменот од Твојот ден“ (Рациново признание) и „Индиго Бомбај“ ( Роман на годината на Утрински весник).

 

jagoda-mihajlovska-georgieva

Јагода Михајловска-Георгиева

Јагода Михајловска-Георгиева (3 март 1953 година) живее во родното Скопје и во Маврово (е-пошта jagoda.mige@gmail.com). Професионалниот век го има поминато како новинар, филмски критичар и есеист во...

Види повеќе

Коментари и оценки

Дадете ваше мислење
Само регистрирани купувачи можат да дадат мислење. Ве молиме најавете се или регистрирајте профил