Најубавите приказни од 1001 ноќ

Издавач: Просветно дело

ISBN: 53101890238616

Година на издавање: 2018

Број на страници: 124

Димензии: 22 х 28,5 см

Корица: hardcover

Нема на залиха

Краток опис

Привлечни и според содржината и според идејно-илустративното решение. Насловот нуди 15 приказни:

- приказните од ИЛЈАДА И ЕДНА НОЌ: Приказната за Шехерезада, Али Баба и четириесет разбојници, Аладин и волшебната ламба, Авантурите на Симбад Морепловецот, Волшебниот коњ итн.

Се раскажува со лесен, ненаметлив и едноставен стил, речениците се кратки, јасни и содржат зборови кои се разбирливи за децата, а разиграниот и различен тип на букви и разиграноста на цртежите, и тоа како ги мами децата постојано да ги прелистуваат страниците.

Различните букви и по форма и по големина, создаваат стилизиран визуелен ефект и навистина привлечен. Затемнетите букви наметнуваат пораки, мудри мисли, зборови за памтење.

Откријте го светот на традиционалните приказни и легенди од целиот свет и оние од Илјада и една ноќ.

--unknown--

-- непознат автор --

Непознат автор...

Види повеќе

Коментари и оценки

Дадете ваше мислење
Само регистрирани купувачи можат да дадат мислење. Ве молиме најавете се или регистрирајте профил