Нашата санта мраз се топи

Издавач: Издавачки центар ТРИ

Година на издавање: 2016

Димензии: 125/195

На залиха
As low as 200  ден.
На залиха
На залиха

Краток опис

Нашата санта мраз се топи е едноставна басна за тоа како да се опстане и да се просперира во свет кој постојано се менува. Базирана врз наградуваниот метод на харвардскиот професор Џон Котер ова е приказна чијашто примена во секојдневјето им помогнала на илјадници луѓе и организации.

Во неа се раскажува за една колонија кралски пингвини на Антарктикот што живеат на одреден начин со години. Една љубопитна птица ненадејно открива еден потенцијално катастрофален проблем што му се заканува на нивниот дом – но во основа, никој не ја слуша...

Во ликовите во книгата може да препознаеме вистински луѓе, дури и самите себе. Таа е алегорија за отпорот кон промени и херојски подвизи, навидум ненадминливи пречки и најмудрите тактики за соочување со нив. Оваа приказна се случува секојдневно во различни форми насекаде околу нас – а изгледа дека пингвините се справуваат со огромните предизвици многу подобро од луѓето.

john-cotter

Џон Котер

Џон Котер е гуру на водството и на промената на Бизнис-школата на Харвард. Автор е на единаесет книги, и сите тие ожнеале пофалби или станале бестселери во областа на бизнисот. Професор Котер држи г...

Види повеќе

Коментари и оценки

Дадете ваше мислење
Само регистрирани купувачи можат да дадат мислење. Ве молиме најавете се или регистрирајте профил