Одење по јаже

Издавач: Издавачки центар ТРИ

ISBN: 978-608-230-474-8

Година на издавање: 2017

Димензии: 140/205

На залиха
As low as 250  ден.
На залиха
На залиха

Краток опис

Возбудливиот роман Одење по јаже нè води на една живописна авантура по таинствените патеки на детско-младешката мечта. Како вистинска маѓосничка со своето волшебно перо Лижија Божунга го распостила пред нас платното на еден циркус исткаено од изненадувања чинки и неочекувани пресврти.

Малата ѕвезда Марија, ќерка на акробати, против своја волја е оттргната од магичниот циркуски свет и оди да живее „нормален“ живот кај баба си. Осамена во големата куќа полна со спомени, таа тргнува на едно необично патување... Како што и народната мудрост убаво кажала, одењето по јаже е метафора за живот исполнет со сериозни предизвици и длабоки преиспитувања. Така и Марија чекори по својот пат, во потрага по рамнотежа, отворајќи ги вратите на минатото и преживувајќи ги драмите кои ќе го обележат нејзиното детство. 

 

lizija-bozunga

Лижија Божунга

Лижија Божунга (1932, Пелотас, Рио Гранде до Сул) е бразилска писателка за деца и млади. Таа е прва авторка од Јужна Америка која ја добила престижната награда „Ханс Кристијан Андерсен“ за литератур...

Види повеќе

Коментари и оценки

Дадете ваше мислење
Само регистрирани купувачи можат да дадат мислење. Ве молиме најавете се или регистрирајте профил