Островот Сахалин

Издавач: БАТА ПРЕС

ISBN: 9786082531571

Година на издавање: 2021

Број на страници: 422

Димензии: 140×205

Корица: softcover

Нема на залиха

Краток опис

Северна Кореја прва го зададе ударот, а САД не го остави ударот без одговор, така што избувна Третата светска – нуклеарната војна. Цивилизацијата е уништена после неколкумесечната размена на атомски експлозии. Оние што ја преживеаја војната, со голема брзина се претвораат во зомби од вирусот МОБ, што дејствува за неколку секунди.


По некое чудо, Јапонија преживеа. Тоа е последното засолниште на цивилизацијата, каде што сè уште има неконтаминирани ресурси за храна и вода, наука, индустрија, дури и уметност.
Островот Сахалин служи како зона помеѓу Јапонија и уништената Евроазија, која што е вистински пекол од инфицираната популација.


Сахалин е мала и ужасно пренаселена територија со милиони Кинези и со помалку привилегираните Корејци и Американци, кои ги плаќаат гревовите на нивните предци што ја започнаа големата војна. Сахалин е територија од кошмарни затвори и логори.


Сирењ е привлечна и убава синоока девојка, футуролог и ќерка на Русинка и Јапонец со висок ранг. Таа добива задача да ги проучува условите во затворите и логорите и економската ситуација на островот. Нејзиниот професор верува дека Сахалин во неговите екстремно критични услови, можеби е територијата каде што се обликува иднината. Со нејзиното пристигнување на островот, Сирењ, добива помош од професионален убиец. Артјом ќе ѝ се придружи и ќе ја штити. Нивната мисија на островот е пеколно опасна…

eduard-verkin

Едуард Веркин

Едуард Веркин е роден во Воркута, на северот на Русија, во 1975 година. Тој студирал историја и право на Државниот универзитет во Сиктивкар. После дипломирањето предавал социјални студии во средно учил...

Види повеќе

Коментари и оценки

Дадете ваше мислење
Само регистрирани купувачи можат да дадат мислење. Ве молиме најавете се или регистрирајте профил