Патување од сто чекори

Издавач: Издавачки центар ТРИ

ISBN: 978-608-230-237-9

Година на издавање: 2014

Број на страници: 272

Димензии: 140/210

Корица: softcover

На залиха
As low as 299  ден.
На залиха
На залиха

Краток опис

На прашливите улици на Бомбај започнува неверојатната приказна на Хасан Хаџи момче со извонреден кулинарски талент родено над скромната семејна гостилница. Откако ненадејната трагедија ќе го протера големото семејство од Индија по краткиот престој во Лондон барајќи утеха во локалната храна низ Европа тоа конечно се вдомува во тивкото село Лумиер на француските Алпи.Новоотворениот и бучен индиски ресторан е трн во окото на мадам Малори, сопственичката на елитниот француски ресторан отспротива. Нивната кулинарска војна кулминира со кобна пресметка во која затечениот Хасан за малку ќе настрада. Двете страни ја закопуваат секирата и младиот готвач ја прифаќа неповторливата понуда на славната готвачка – да го воведе во тајните на француската кујна. Така ги изминува првите трнливи сто чекори во светот на кулинарството, а оттаму судбината го води во безброј нови авантури во Париз, светската престолнина на гастрономијата.Сочен, забавен и разигран роман што ви ги обзема сетилата. Горчливо-слатка приказна за семејството и припадноста, за неизбежноста на судбината и, пред сè – за тајните на добриот вкус. Неодолив книжевен специјалитет!„Извонредно! Убедливо најдобриот роман за кулинарскиот свет на сите времиња! И апсолутно возбудлив од почеток до крај“. Ентони Бордејн

richard-c-morais

Ричард С. Морејс

Ричард С. Морејс е американски новинар и писател. Роден во Португалија, израснат во Швајцарија, поголемиот дел од животот го поминал надвор од својата земја. Кариерата ја почнал во Њујорк, а потоа 2...

Види повеќе

Коментари и оценки

Дадете ваше мислење
Само регистрирани купувачи можат да дадат мислење. Ве молиме најавете се или регистрирајте профил