Пчеларот од Алепо

Издавач: Издавачки центар ТРИ

ISBN: 9786082307602

Година на издавање: 2021

Број на страници: 258

Димензии: 125/195

Корица: softcover

На залиха
As low as 450  ден.
На залиха
На залиха

Краток опис

Бегството не е само пронаоѓање засолниште, туку и на себеси.

Неверојатно длабока животна приказна за една мајка ослепена од трагедиите што ќе ги види, и татко кој се бори за нивно преживување среде сириската патека за бегалци во Европа. Нури е пчелар, а неговата жена Афра е уметник. Живеат мирен живот полн со љубов во прекрасниот сириски град во Алепо, додека не се случи незамисливото – започнува војна. Принудени да го напуштат животот кој го познаваат, тргнуваат на опасно патување кон неизвесната иднина во Велика Британија.

На тоа патување низ светот што се распаѓа тие не се соочуваат само со болката од огромната загуба, туку и со опасности што би ги исплашиле и најхрабрите. Избегнувајќи ги замките и заканите на бегалските патишта, тие истовремено патуваат и еден кон друг, тешејќи се и наоѓајќи сили да ги прифатат новите делови од себе.

Потресна и моќна, прекрасно напишана книга која е сведоштво за триумфот за човековиот дух.

„Создавајќи ликови со толку богати, комплексни внатрешни животи, Лефтери ни посочува дека е доволно да покажеш сочувство за еден човек, за тоа да се прошири на милиони.“

Тајм

christy-lefteri

Кристи Лефтери

Кристи Лефтери е родена во Лондон, во 1980 година. Нејзините родители се кипарски Грци кои се преселиле во Лондон во 1974 година, за време на турската инвазија. Завршила англиски јазик и креативно п...

Види повеќе

Коментари и оценки

Дадете ваше мислење
Само регистрирани купувачи можат да дадат мислење. Ве молиме најавете се или регистрирајте профил