Пет ќошиња

Издавач: Издавачки центар ТРИ

ISBN: 978-608-230-491-5

Година на издавање: 2018

Димензии: 140/210

На залиха
As low as 400  ден.
На залиха
На залиха

Краток опис

Идејата за овој роман почнува со една слика на две пријателки кои неочекувано една ноќ се впуштаат во еротска авантура. Потоа се претвора во полициска приказна речиси трилер а трилерот се трансформира во еден вид панорама на перуанското општество во последните месеци или недели од диктатурата на Фуџимори и Монтесинос. Ми се допадна идејата да се вика Пет ќошиња како една од населбите кои на некој начин се симболични за Лима за Перу и за времето во кое е сместена приказната...

Романот Пет ќошиња на перуанскиот нобеловец Марио Варгас Љоса е приказна за светот кој опстојува под закана од цинизмот, амбицијата, моралната беда и насилството. Љоса ни прикажува една тегобна слика на Перу од деведесеттите години и создава живописен колаж од ликови од различни општествени класи, изложени на секојдневен страв предизвикан од тероризмот на „Сендеро луминосо“, на жолтиот печат и корупцијата поврзана со владеењето на Алберто Фуџимори.

 

 

mario-vargas-llosa

Марио Варгас Љоса

Марио Варгас Љоса (28 март 1936, Арекипа, Перу) е перуански романсиер, драматург, новинар, политичар и есеист. Во 2010 година ја доби Нобеловата награда за литература поради, како што е истакнато од...

Види повеќе

Коментари и оценки

Дадете ваше мислење
Само регистрирани купувачи можат да дадат мислење. Ве молиме најавете се или регистрирајте профил