Поликсена и прасето

Издавач: Издавачки центар ТРИ

ISBN: 3589-565659-77878-5

Година на издавање: 2020

На залиха
As low as 250  ден.
На залиха
На залиха

Краток опис

Градејќи ја куќата од приказни за децата, секој прозорец го отвараме кон различните светови на главните јунаци. Овој пат една од нив е магичната приказна за Поликсена и нејзиното прасе.

Поликсена е многу весело девојче со богата фантазија, вљубена во приказни за замоци и принцези. Бестрашна и пргава, таа е вистински пример за постара сестра. Родена во богато и среќно семејство, често си замислува дека не е вистинка ќерка на своите родители, туку дека е загубена ќерка на некој крал..

Еден ден случајно ќе ја открие страшната вистина - дека е посвоена ќерка! Потресена, таа бега од дома и оттука почнуваат нејзините авантури. Патувачкиот циркус е нејзиното ново патувачко место под сонцето, а сите нови средби, недоразбирања и отплеткувања на мистеријата водат до одгатнување на големото прашање - Чија ќерка е Поликсена?

Крајот на приказната е навистина неочекуван и возбудлив. Четиво и за големи и за мали деца!

biancapitzorno

Бјанка Потцорно

Бјанка Пицорно e една од најзначајните современи италијански писатели за деца и млади, драматург, сценарист, илустратор и преведувач. Родена е на 12 август 1942 година, во градот Сасари, на островот...

Види повеќе

Коментари и оценки

Дадете ваше мислење
Само регистрирани купувачи можат да дадат мислење. Ве молиме најавете се или регистрирајте профил