Прашај ја правта

Издавач: ТЕМПЛУМ

ISBN: 15199

На залиха
As low as 240  ден.
На залиха
На залиха

Краток опис

Прашај ја правата е виртуозно напишан роман, приказна за Артуро Бандини, млад човек кој во триесеттите години на дваесеттиот век живее во Лос Анџелес и се обидува да го пронајде својот пат како писател. Се вљубува во нестабилната Камила Лопез и тие почнуваат да градат амбивалентен однос, измешан со чувство на љубов и отфрлање на другиот, секогаш движејќи се на границата меѓу љубовта и неспособноста таа да се искаже и сподели. Ритмичен, со мешавина на речиси маѓепсничка едноставност и вознемирувачки психолошки пресврти, Прашај ја правта е динамичен, разурнувачки сликовит и поетски јасен роман.

Едноставен, болно искрен, силно емотивно набиен.

john-fante

Џон Фанте

Џон Фанте ( 8 април 1909, Денвер, Колорадо - 8 мај 1983, Лос Анџелес, Калифорнија) - американски писател и сценарист.

Фанте е еден од првите американски писатели кои пишувале за тешките усло...

Види повеќе

Коментари и оценки

Дадете ваше мислење
Само регистрирани купувачи можат да дадат мислење. Ве молиме најавете се или регистрирајте профил