Прободен

Издавач: БАТА ПРЕС

ISBN: 9786082531649

Година на издавање: 2021

Број на страници: 440

Димензии: 130х205

Корица: softcover

На залиха
As low as 430  ден.
На залиха
На залиха

Краток опис

УБИЕЦ ИЛИ ЖРТВА?
Торе Пули некогаш беше моќна фигура на криминалната сцена во Осло и име што предизвикуваше стравопочит. Сега е во затвор, осуден за убиство. Уште од првиот момент, жестоко ги отфрла обвинувањата за вмешаноста во тоа злосторство.

СПОГОДБА ИЛИ СТАПИЦА?
Пули стапува во контакт со новинарот Хенинг Јул и му нуди договор. Ако Јул успее да ја испере дамката од неговото име и открие кој го наместил, Пули за возврат ќе му раскаже како дошло до пожарот што го проголта станот на новинарот и го згасна животот на неговиот шестгодишен син.

БЛИСКУ ИЛИ НИКОГАШ ТОЛКУ ДАЛЕКУ?
Додека очајнички се обидува да ја дознае вистината за пожарот во својот стан, Јул не може да го игнорира сето она што го дозна од Пули и за Пули. И многу брзо сфаќа дека тие информации се исклучително опасни за двајцата. И додека пред нив се нижат сè повеќе прашања, а сè помалку одговори, Хенинг сфаќа дека нема трага од само еден убиец, туку станува збор за повеќе убијци. Вистината му е на дофат. Или можеби не…

 

„Прободен е возбудлива, заразна приказна за лојалноста, загубата и одмаздата.“

Crime by the book

thomas-enger

Томас Енгер

Томас Енгер е норвешки писател на криминалистички бестселери преведени на повеќе од 20 јазици. ...

Види повеќе

Коментари и оценки

Дадете ваше мислење
Само регистрирани купувачи можат да дадат мислење. Ве молиме најавете се или регистрирајте профил