Сара и заборавениот плоштад

Издавач: КСЦ

ISBN: 21794

На залиха
As low as 250  ден.
На залиха
На залиха

Краток опис

Роман за детството и заборавот

Распустот е почнат и дванаесетгодишната Сара, наместо да си четува со другарите , сака викендот да го помине кај баба ѝ. Но, баба ѝ ја нема. Во потрага по неа, таа влегува во фантастичниот свет на заборавениот плоштад, а тука ја придружува и Бертолд – птицата на баба ѝ што мисли дека е мачка. Трагајќи низ плоштадот Сара и Берти наидуваат на многу необични ликови како што е Константниот Константин, господинот со шетачките мустаќи, Дождобрадиот, старецот од работилницата за поправка на детството и многу други кои на фантастичен и хумористичен начин претставуваат важни животни пораки. Во оваа приказна Сара на моменти се соочува со реалноста, со делови од детството кои не сака да ги види...

zoran-penevski

Зоран Пеневски

Зоран Пеневски (Панчево, 1967 г.) е писател, сценарист и преведувач. Автор е на романите „Лектор“ (СКЦ Нови Сад, 2015), „Траги од отсуство“ (Океан, 2008), „Помалку важни злосторства“ (стипендија од ...

Види повеќе

Коментари и оценки

Дадете ваше мислење
Само регистрирани купувачи можат да дадат мислење. Ве молиме најавете се или регистрирајте профил