Сенишната шума

Издавач: ПАБЛИШЕР

ISBN: 9786084892366

Година на издавање: 2021

На залиха
As low as 450  ден.
На залиха
На залиха

Краток опис

Главниот јунак во оваа книга е Самјуел Блинк, но тој сѐ уште не го знае тоа. Засега седи во семејниот автомобил заедно со сестра си Марта и се нервира од нејзиното пеење... сѐ додека не го здогледа огромниот трупец што паѓа од еден камион и засекогаш им го менува животот. Останати сами, тие се принудени да се преселат во Норвешка кај тетка си Ида и да почитуваат еден куп правила. Најважното гласи: Никогаш не влегувај во Сенишната шума - дом на еднооки, тролови, хулдри, гномови, клукајчерепци, вештерки кои им ги крадат сенките...со кои владее злобниот Хорацио Променоносец.

Откако тетка му ќе му ја таскаже мрачната тајна на шумата, Самјуел не сака ни да помисли да влезе во чудната гора од која никој не излегол. Но еден ден, намемена од спокојната темнина која извира од сенките, Марта влегува меѓу старит, сенишни дрвја...

„Возхитувачка и магична...Исклучителна!“ - Тајмс

matt-haig

Мет Хејг

Мет Хејг е современ британски автор кој пишува за деца и возрасни, а работи и како новинар. Роден е на 3 јули 1975 година, во Шефилд. Студирал англиски јазик и историја на универзитетите „Хал“ и „Ли...

Види повеќе

Коментари и оценки

Дадете ваше мислење
Само регистрирани купувачи можат да дадат мислење. Ве молиме најавете се или регистрирајте профил