Сеништето

Издавач: Издавачки центар ТРИ

ISBN: 978-608-230-605-6

Година на издавање: 2019

Димензии: 140/210

На залиха
As low as 320  ден.
На залиха
На залиха

Краток опис

Преселувајќи се во Хонгконг Хари Хуле мисли дека засекогаш ги оставил зад себе своите трауми исто како и кариерата во полицијата. Но се случува нешто незамисливо: Олег момчето што порасна со Хари е уапсено поради убиство. Не можејќи да поверува во тоа Хари се враќа дома за да го најде вистинскиот сторител. Иако повеќе не работи во полицијата тој самостојно го истражува прометот на наркотици по улиците на родниот град што ги пустоши една нова дрога. На секој чекор го чекаат изненадувања а истрагата на едно навидум типично наркоманско убиство добива размери што Хари не ги предвидел. Речиси сите траги водат во иста насока...
Во оваа досега најлична истрага Хари мора да се соочи со своето минато и со потресни вистини за Олег и за себе.

„Исклучително... Ова е најличната истрага на Хари, но Несбе не му дозволува на својот јунак да ја занемари потрагата по вистината поради својата татковска љубов кон Олег, колку и да го чини тоа.“ Паблишерс викли

Сеништето се вбројува во самиот врв на криминалистичкиот роман во Скандинавија.“ Бук пејџ

 

jo-nesbo

Ју Несбе

Ју Несбе (1960) е современ норвешки писател, музичар и економист, водечки автор на криминалистички романи и трилери во Европа. Дипломирал економија и бизнис-администрација во 1986 година, работел ка...

Види повеќе

Коментари и оценки

Дадете ваше мислење
Само регистрирани купувачи можат да дадат мислење. Ве молиме најавете се или регистрирајте профил