Шах со Бах

Издавач: ЧУДНА ШУМА

ISBN: 9786086623494

На залиха
As low as 450  ден.
На залиха
На залиха

Краток опис

 „ШАХ СО БАХ“ – стихозбирка за деца и возрасни што ја сакаат (или сакаат да ја засакаат) музиката од авторот Владимир Мартиновски, со илустрации на Зоран Кардула.

Секого го бидува за по нешто
Секој бар нешто прави вешто.
 
Бах лесно правел токати и фуги
Што не им успевале на други.
 
Сите прават бледи имитации
На неговите музички варијации.
 
Ама баш би сакал нашиот Бах 
Да го проверам на партија шах!

vladimir-martinovski

Владимир Мартиновски

Владимир Мартиновски (Скопје, 1974) e поет, раскажувач, есеист, теоретичар, книжевен преведувач. Работи како редовен професор по предметот Компаративни поетики на Катедрата за општа и компаративна к...

Види повеќе

Коментари и оценки

Дадете ваше мислење
Само регистрирани купувачи можат да дадат мислење. Ве молиме најавете се или регистрирајте профил