Азилантот

Издавач: ПАБЛИШЕР

Година на издавање: 2016

Број на страници: 416

Димензии: 140/210

Корица: softcover

На залиха
As low as 350  ден.
На залиха
На залиха

Краток опис

Кристијан Бек е преведувач на упатства за употреба од Готинген, Германија. Неговата тешко болна девојка, Птичка, изразува желба да се омажи со барател на азил од Алжир со цел му помогне да добие дозвола за престој. Бек веќе подолго време не се грижи многу за своите потреби и воопшто не се противи на идејата азилантот да спие во ист кревет со неговата девојка. Настаните што го доведуваат до оваа состојба се одигруваат во она што самиот го нарекува поранешен живот, кога тој и Птичка живеат во Елиат, Израел. Таму тој е писател кој има цел да ги демаскира човековите илузии. Неговата обземеност го доведува до чин на злосторство во локалниот бордел каде тој е секојдневен посетител. Бек ја презема одговорноста, но нема потреба да оди в затвор...

arnon-grunberg

Арнон Грунберг

Арнон Грунберг (1971) е еден од најпознатите писатели во современата холандска литература. Роден е во Амстердам, во семејство на германски доселеници кои го преживеале холокаустот. Пред да ја објави...

Види повеќе

Коментари и оценки

Дадете ваше мислење
Само регистрирани купувачи можат да дадат мислење. Ве молиме најавете се или регистрирајте профил