Заробениот ум

Издавач: БЕГЕМОТ

ISBN: 9786084869061

Година на издавање: 2019

Број на страници: 348

Димензии: 190x120

Корица: hardcover

На залиха
As low as 600  ден.
На залиха
На залиха

Краток опис

„Заробениот ум“ е збирка од девет есеи пишувани во 1951 г., а објавени во 1953 г. од Литературниот институт во Париз. Првото издание во Полска било објавено во 1978 г., во тајност од цензурата, а официјалното – дури во 1989 г. Делото, во кафкијанско-орвеловски стил, преку параболи и алегории, го анализира процесот на развивањето интелектуална зависност кај источноевропската интелигенција во однос на политичките и економските принципи на сталинистичката доктрина. Карл Јасперс го опишал „Заробениот ум“ како фантастична студија за „разбивањето на човекот на две личности“ под влијание на огромниот идеолошки притисок.

„Мојата книга, во одредена смисла, беше обид за борба против својот сопствен фатализам и песимизам.“

– Чеслав Милош

czeslaw-milosz

Чеслав Милош

Чеслав Милош (30 јуни 1911 - 14 август 2004) - полско-американски поет, прозаист, есеист, преведувач и дипломат.

Добитник е на Нобелова награда за литература во 1980 година. Носител е на зва...

Види повеќе

Коментари и оценки

Дадете ваше мислење
Само регистрирани купувачи можат да дадат мислење. Ве молиме најавете се или регистрирајте профил