Црниот принц

Издавач: Издавачки центар ТРИ

ISBN: 978-608-230-120-4

Година на издавање: 2015

Димензии: 140/210

На залиха
As low as 1  ден.
На залиха
На залиха

Краток опис

Најуспешниот роман на Ајрис Мердок Црниот принц е приказна за љубовта и опсесијата еден вид софистициран трилер во кој се преплетуваат тензијата на дејството и специфичниот книжевен стил. Главниот лик Бредли Пирсон е стар неуспешен писател кој се обидува да го напише своето прво ремек-дело но одеднаш е втурнат во низа хаотични и нејасни настани кои кулминираат со насилство и убиство. Романот е преплетен со голем број есеистички фрагменти за уметноста и за филозофијата но и со една љубовна приказна која на крајот завршува шокантно. Честопати споредуван со врвни книжевни дела како Хамлет од Шекспир или Лолита од Набоков Црниот принц претставува вистинско ремек-дело на современата литература во кое се третираат големите теми на љубовта пријателството уметноста насилството и смртта а се чита во еден здив.

„Црниот принц е уникатен роман кој може да се дефинира како филозофски трилер, преполн со „тешки“ и сериозни теми, но исто така исполнет и со хумор и хуманост.“ Тајмс

iris-murdoch

Ајрис Мердок

Ајрис Мердок (1919-–1999) е британска писателка родена во Ирска. Важи за една од најголемите англиски писатели во на дваесеттиот век. Авторка е на повеќе филозофски и книжевни дела, од кои особено с...

Види повеќе

Коментари и оценки

Дадете ваше мислење
Само регистрирани купувачи можат да дадат мислење. Ве молиме најавете се или регистрирајте профил