Девојката што го урна осилото

Издавач: Издавачки центар ТРИ

ISBN: 9786084577928

Година на издавање: 2010

Број на страници: 665

Димензии: 140X205

Корица: softcover

Нема на залиха

Краток опис

Лизбет Саландер крои одмазда - и против човекот што се обиде да ја убие, и против државните институции што речиси и го уништија животот. Но тоа нема да биде отворена борба. Ранета со куршум во главата, Саландер е под строг надзор во Одделот за интензивна нега, а доколку излезе оттаму ќе мора да се соочи со обвинението за три убиства и еден обид за убиство. Со помош на репортерот Микаел Блумквист и неговите истражувачи во магазинот Милениум, Саландер не само што ќе мора да ја докаже својата невиност, туку и да ги препознае и да ги разоткрие корумпираните политичари што дозволија слабите да станат жртви на злоупотреба и насилство. Некогаш жртва, сега Саландер е подготвена да се одмазди.„Ова е уште едно вртоглаво возење кое ќе ве држи будни до доцна навечер - со заплетканиот но беспрекорен заплет, комплексните ликови и уверливиот, јасен морален став“.Ивнинг стандард„Темпото ни најмалку не попушта во овој неверојатно возбудлив роман. Ова е силен и уверлив заклучок на неизмерно амбициозната, раскошно напишана трилогија“.Дејли експрес

stieg-larsson

Стиг Ларсон

Стиг Ларсон е шведски писател, автор на мегапопуларната трилогија Милениум и еден од најчитаните автори на денешницата. Иако никогаш не доживеа да ја види големината на своите дела (почина ненадејно...

Види повеќе

Коментари и оценки

Дадете ваше мислење
Само регистрирани купувачи можат да дадат мислење. Ве молиме најавете се или регистрирајте профил