Девојката што пишуваше на свила

Издавач: Издавачки центар ТРИ

ISBN: 978-608-230-568-4

Година на издавање: 2018

Димензии: 145/210

На залиха
As low as 300  ден.
На залиха
На залиха

Краток опис

На островот Оркас штотуку дипломираната Инара Ериксон го истражува имотот на својата неодамна почината тетка која ѝ го оставила во наследство. Случајно наоѓа внимателно скриено извезено парче свила. Додека ги разоткрива слој по слој тајните што тоа ги крие животот почнува да ѝ се испреплетува со животот на Меј Лиен младата Кинезинка што пред повеќе од еден век била протерана од својот дом. Низ приказните што Меј Лиен ги раскажува везејќи ја свилата Инара ја дознава трагичната вистина што длабоко ќе го потресе нејзиното семејство а неа ќе ја натера да се осмели на незамислив чекор...

Инспириран од вистински настани, брилијантниот историски роман на Кели Естиз е потресна приказна за две жени поврзани со времето и судбината. Жени со силен дух и достоинство, цврсто решени да постапат правилно, независно од цената што треба да ја платат. Зашто додека не се каже вистината за минатото, не може да се најде спокој во сегашноста.

„Девојката што пишуваше на свила е преубав, елегичен роман, извезен фино и деликатно, токму како што навестува и самиот наслов. Кели Естиз ткае волшебна приказна што го осветлува минатото во сета негова суровост и убавина, како и човечноста што нè спојува сите нас.“ Сиетл викли

kelli-estes

Кели Естиз

Кели Естиз пораснала меѓу јаболкниците во источен Вашингтон, а потоа се запишала на колеџ на Универзитетот на Аризона, каде што сфатила дека ќе мора да живее покрај вода и каде што ги почувствувала ...

Види повеќе

Коментари и оценки

Дадете ваше мислење
Само регистрирани купувачи можат да дадат мислење. Ве молиме најавете се или регистрирајте профил