Девојката со тетоважа на змеј

Издавач: Издавачки центар ТРИ

ISBN: 9786084577423

Година на издавање: 2010

Димензии: 140X205

На залиха
As low as 500  ден.
На залиха
На залиха

Краток опис

Како и секоја година и овој први ноември на поранешниот индустриски магнат Хенрик Вангер за роденден му пристигна необичен подарок - уште еден потсетник на таинствената случка од минатото што претставува неподносливо време за старецот. Затоа сака да се обиде уште еднаш пред смртта да ја разреши мистеријата што го измачува со децении...Микаел Блумквист е еден од водечките шведски економски новинари и косопственик на магазинот Милениум. Познат е како бескомпромисен борец за расветлување на економските малверзации со беспрекорна кариера и извонредна репутација. Кога ќе го осудат за клевета на еден бизнисмен ќе се најде на животна и деловна пресвртница. Токму тогаш ја добива неочекуваната понуда од Хенрик Вангер... Бледа и со анорексичен изглед истетовирана со речиси избричена глава со пирс на носот и на веѓата - Лизбет Саландер е најдобриот истражувач во една престижна стокхолмска фирма за обезбедување. Патиштата на познатиот новинар и на оваа мистериозна девојка се вкрстуваат и не само што ќе се соочат со мистеријата од минатото туку и со аномалиите на современиот општествен поредок што доведува до изразување на најлошите човечки особини.

Најголемиот шведски феномен од времето на групата АББА. Пипл

Замислете си ги филмовите на Ингмар Бергман вкрстени со романот Кога јагнињата ќе стивнат на Томас Херис. Ју-ес-еј тудеј

stieg-larsson

Стиг Ларсон

Стиг Ларсон е шведски писател, автор на мегапопуларната трилогија Милениум и еден од најчитаните автори на денешницата. Иако никогаш не доживеа да ја види големината на своите дела (почина ненадејно...

Види повеќе

Коментари и оценки

Дадете ваше мислење
Само регистрирани купувачи можат да дадат мислење. Ве молиме најавете се или регистрирајте профил