Девствено море

Издавач: ТЕМПЛУМ

ISBN: 9786084558207

На залиха
As low as 300  ден.
На залиха
На залиха

Краток опис

Иако напишан во 1934 година, генијалниот краток роман „Девствено море”, поради будните цензори, објавен е дури во 1986 година. Во романот, со необична книжевна вештина и со голема емотивна убедливост е прикажана апсурдноста како клучна животна одредница. Луѓето за време на колективизацијата се означени со броеви. Животните услови на луѓето и животните не се разликуваат многу. Живеат во џиновски тикви, не спијат со месеци, а кошмарните сништа се остваруваат: на пример, диносаурусите даваат млеко. И покрај гротескниот вознес од постигнатитот напредок, ликовите се босоноги, спијат на дрвени подови.

andrei-platonov

Андреј Платонов

Андреј Платонович Платонов (28 август 1899 – 5 јануари 1951) — руски писател од советскиот период, чии дела се сметаат за предвесник на егзистенцијализмот....

Види повеќе

Коментари и оценки

Дадете ваше мислење
Само регистрирани купувачи можат да дадат мислење. Ве молиме најавете се или регистрирајте профил