Дневникот на едно неверство

Издавач: ПАБЛИШЕР

ISBN: 978-608-4569-44-2

Година на издавање: 2016

Број на страници: 256

Димензии: 140/210

Корица: softcover

На залиха
As low as 300  ден.
На залиха
На залиха

Краток опис

ДОБИТНИК НА НАГРАДАТА ЗА КНИЖЕВНОСТ НА ЕВРОПСКАТА УНИЈА

Јоргос Дукарелис, археолог и професор на Универзитетот во Атина, дваесет години по археолошките ископувања што го прославиле и засекогаш му го смениле личниот и професионалниот живот, повторно доаѓа на островот Куфониси, на Малите Киклади. Тој сака да оствари уште едно ископување, но овој пат тоа треба да биде спроведено во внатрешноста на неговата душа. На својата прошетка по пределите каде што некогаш престојувал, низ спомените, меѓу невидливите нишки што го сврзуваат со три жени кои доаѓаат од различни временски периоди – од многу далечното минато, од неодамнешното време и од сегашноста – чекорејќи под сонцето на Егејот, помеѓу карпите, по штурата неплодна земја, по морето и бескрајното синило, тој ќе се обиде да си го среди животот потсетувајќи се на сите драматични настани од она судбоносно лето...

emilios-solomou

Емилиос Солому

Емилиос Солому е роден во 1971 година, во Никозија. Студирал историја и археологија на Универзитетот во Атина, а исто така и журналистика на Кипар. Извесно време работел како новинар, а денес е наст...

Види повеќе

Коментари и оценки

Дадете ваше мислење
Само регистрирани купувачи можат да дадат мислење. Ве молиме најавете се или регистрирајте профил